Wycieczka klas trzecich do Zalipia

21 września uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Zalipia. Jest to niewielka wieś, położona w województwie małopolskim, która od dawna słynie z malowanych chat. Wycieczka rozpoczęła się wizytą w  Domu Malarek, gdzie dzieci poznały historię zwyczaju ozdabiania chat motywami kwiatowymi. Następnie wzięły udział w  warsztatach plastycznych i malowały przygotowane dla nich  motywy kwiatowe oraz ozdabiały deseczki kuchenne według własnego pomysłu. Wszyscy z dużym zaangażowaniem wykonywali swoje „artystyczne dzieła”. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w  Zagrodzie Regionalnej Państwa Trojaków. Tam po krótkiej prelekcji właścicielki zagrody, uczniowie mieli możliwość obejrzenia narzędzi i przedmiotów codziennego użytku, którymi posługiwano się dawniej. Były tam między innymi: piec, kołowrotek, tara, kołyska, naczynia gliniane, zabawki, przybory szkolne. Wnętrze zagrody zdobiła misternie wykonana szopka bożonarodzeniowa. Atrakcją dla uczniów były warsztaty wypieku „Blachorzy”- tradycyjnych placków na blasze wypiekanych w piecu chlebowym. Na koniec pobytu w Zalipiu, wszyscy ze smakiem zjedli pieczone kiełbaski. Zmęczeni, ale pełni niesamowitych wrażeń wróciliśmy do Sosnowca.

Uczniowie klas trzecich
z wychowawcami