→→→

ul Zagłębiowska 25,

Sprawozdania z realizacji III modułu innowacji EMOCJE

Z początkiem lutego uczniowie klasy 6b realizując kształcenie na odległość wykonali zadania III modułu zatytułowanego MOC SŁÓW w ramach innowacji pedagogicznej Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Emocje”, w której wykorzystałam własne pomysły. W czasie zajęć uczniowie uzupełnili Emocjometr. Zaplanowany cykl zajęć rozpoczęłam od emisji „Bajki o ciepłym i puchatym”. Następnie obejrzeliśmy film o „Mocy Słów i czynów”, który pobudził uczniów do refleksji na temat bycia miłym i uśmiechniętym na co dzień, gdyż to dodaje nam mocy sprawczej i witalności. Życzliwe nastawienie do ludzi wraca do nas jak bumerang i w sumie nic nie kosztuje. Wolimy widzieć uśmiechnięte twarze osób, które mijamy w pośpiechu każdego dnia, niż złe i zgorzkniałe, bo to nie napawa optymizmem. Zapoznaliśmy się z prezentacją przygotowaną z myślą o zdalnym nauczaniu. Uczniowie wykonali wiele prac plastycznych, w tym dotyczących puchatych i kolczastych słów, które ozdobiły klasową wystawę. Podsumowując ten etap rozważań zaprezentowałam animację o mocy słów i dobrych uczynków, która potwierdziła nasze przemyślenia i wnioski.

Kolejne zajęcia dotyczyły sprawczej mocy słów, czyli hejtu, tolerancji i dyskryminacji. Mamy opracowany Klasowy kontrakt, który stanowi zbiór zasad pracy oraz reguł obowiązujących podczas zajęć szkolnych, do którego zawsze uczniowie mogą się odwołać. Klasa uczestniczyła już w zajęciach poświęconych empatii w trakcie których poznała „zasady dobrej rozmowy” i tajniki aktywnego słuchania. Rozpoczęliśmy dyskusję (burzę mózgów) dotyczącą mowy nienawiści. Uczniowie wskazywali na podłoże tego zjawiska oraz cechy szczególne wyróżniające hejterów. Zwrócili uwagę na przejawy szkolnej nienawiści i tego, jakie skutki niesie. Problem ten wywołał wiele emocji i pobudził ich do polemiki. Poznali sposoby radzenia sobie z hejterami oraz konsekwencje prawne takich zachowań. Przeanalizowaliśmy prezentację „Serce żyrafy w komunikacji”, mówiącą o nacechowaniu emocjonalnym wyrazów. Na zakończenie wspólnych rozważań na temat dyskryminacji, hejtu i tolerancji obejrzeliśmy filmik Urodziny Maćka oraz spot reklamowy „Słowa krzywdzą”, z których jednoznacznie wynika, że słowa mają sprawczą moc i tylko od nas zależy, jaką siłą je obdarzymy.

Na lekcjach języka polskiego uczniowie wypełniali karty pracy z nazwami uczuć ukrytymi w rozsypankach literowych, do których dopisywali antonimy i synonimy. Następnie szeregowali je wg stopnia nasilenia cechy, uczucia lub emocji, zastępując je związkami frazeologicznymi o podobnym znaczeniu. Za pomocą koła, czterech kresek i trzech kropek rysowali emotikon obrazujący złość. Podczas zajęć zwróciłam uwagę uczniów na postać tytułowego bohatera lektury Bilba Bagginsa, który początkowo sam nie wierzył w siebie i nie doceniał drzemiącej w nim „sprawczej mocy”, która okazała się niezastąpiona podczas wędrówki z krasnoludami do Samotnej Góry. Niepozorny hobbit nierzadko ratował z opresji swoich kompanów, narażając swe zdrowie i życie. Dzięki wsparciu Gandalfa poznał swą wartość i zrozumiał, że „inny” nie oznacza gorszy.

Każdy z nas skrywa coś niepowtarzalnego i wspaniałego, co tylko czeka, by wypłynąć na światło dzienne. Kiedy to nastąpi, pod wpływem chwili czy sprzyjającej sytuacji, będziemy w stanie pokonać swoje słabości i udowodnić innym swą wyjątkowość, odwagę i hart ducha. Taka metamorfoza z pewnością przyniesie akceptację swoich kompleksów, pewność siebie i radość z życia!

Wychowawczyni klasy 6b

Katarzyna Pliszke-Rozińska

Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Emocje”, moduł III Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Emocje”, moduł III Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Emocje”, moduł III