Procedury ograniczające rozpowszechnianie wirusa – organizacja zajęć w świetlicy szkolnej

1. Na zajęcia świetlicowe może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji domowej.
  2. Zajęcia świetlicowe obywają się w świetlicy szkolnej oraz w innych salach dydaktycznych, gdy jest taka potrzeba.
  3. Zajęcia będą tak organizowane i koordynowane, aby możliwe było zachowanie dystansu społecznego (1,5 metra).
  4. W miarę możliwości i w zależności od warunków pogodowych częściej będą organizowane zajęcia na świeżym powietrzu.
  5. W trakcie zajęć świetlicowych nauczyciel zobowiązany jest do wietrzenia sali co najmniej 1 raz na godzinę.
  6. Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem nauczyciela.
  7. W świetlicy obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk – przed przyjściem do świetlicy, przed posiłkiem, po skorzystaniu z toalety oraz po powrocie ze świeżego powietrza.
  8. Przebywający w świetlicy szkolnej powinni dbać o ochronę podczas kichania i kaszlu oraz unikania dotykania oczu, nosa i ust.
  9. Uczniowie przynoszą do szkoły tylko niezbędne rzeczy. Nie mogą zabierać do szkoły zabawek, „pluszaków” itp.
  10. Uczniowie posiadają swoje przybory szkolne, którymi nie wymieniają się z innymi uczniami.
  11. W pomieszczeniu świetlicy szkolnej znajduje się wieszak, na którym dzieci zostawiają odzież wierzchnią.
  12. W świetlicy szkolnej dostępne są zabawki i sprzęty, które można łatwo zdezynfekować. Według potrzeb, wyznaczony przez dyrektora pracownik szkoły dokonuje dezynfekcji stolików, krzeseł, włączników, klamek, sprzętów oraz powierzchni podłogowych.
  13. Wyznaczony pracownik szkoły informuje wychowawcę świetlicy, które dziecko idzie do domu.
  14. Rodzic/prawny opiekun/inna pisemnie upoważniona do odbioru dziecka osoba, oczekuje na dziecko w określonym miejscu.
  15. Jeżeli wychowawca świetlicy zauważy u ucznia objawy, które mogą sugerować chorobę, w tym kaszel, temperaturę wskazującą stan podgorączkowy lub gorączkę, będzie musiał odizolować ucznia od reszty dzieci pozostających pod opieką wychowawcy świetlicy do przeznaczonego pomieszczenia. Następnie niezwłocznie informuje dyrekcję, sekretariat, a także rodzica/prawnego opiekuna dziecka o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.