ul Zagłębiowska 25,
41-208 Sosnowiec

Strona startowa

Procedury zapobiegawcze i ograniczające rozpowszechnianie się wirusa COVID-19 w Szkole Podstawowej nr 29 w Sosnowcu

Podstawa prawna:

  • Wytyczne MEN, MZ i GIS
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003r. Nr 6, poz. 69 z późń. zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bhp (Dz. U. 2003 nr 169 poz. 1650 z późn. zm.)

 

Podstawowym celem wdrażanych procedur jest:

  • zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz osobom pozostającym pod opieką placówki;
  • uniknięcie zakażenia przez osoby z zewnątrz;
  • zmniejszenie liczby kontaktów na terenie placówki oświatowej, celem umożliwienia identyfikacji pracowników, którzy będą podlegać kwarantannie w przypadku potwierdzonego zakażenia.

 

W związku z powyższym przez okres obowiązywania na terenie Polski stanu epidemii zaleca się stosowanie poniższych procedur:

 

  1. Procedura ograniczająca rozpowszechnianie się wirusa
  2. Procedura zapobiegawcza – podejrzenie wystąpienia zakażenia u pracownika
  3. Procedura zapobiegawcza – podejrzenie wystąpienia zakażenia u osoby pozostającej pod opieką placówki

 

 Ad 1. Procedura ograniczająca rozpowszechnianie wirusa – organizacja zajęć w szkole.

  1. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  2. Do pracy może przyjść pracownik wyłącznie bez żadnych objawów chorobowych. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów pracownik informuje telefonicznie Dyrektora placówki o zaistniałej sytuacji, kontaktuje się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną oraz oddziałem zakaźnym i postępuje według zaleceń jakie wydano.
  3. Pracownikom zapewnia się środki ochrony indywidualnej – maseczki (ewentualnie przyłbice), jednorazowe rękawiczki, z których mogą korzystać podczas pracy.
  4. Uczniowie mogą korzystać z własnych maseczek, przyłbic i rękawiczek jednorazowych podczas zajęć i przerw.
  5. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zobowiązani są do dezynfekcji rąk za pomocą płynu dezynfekującego znajdującego się w każdej sali oraz na korytarzach.
  6. Rodzice / opiekunowie lub inne osoby przyprowadzające i odbierające uczniów ze szkoły nie wchodzą do budynku szkoły.
  7. Przed wejściem na teren placówki umieszczono płyn do dezynfekcji rąk. Rodzice/opiekunowie prawni/interesanci mają obowiązek dezynfekcji rąk lub zakładania rękawiczek ochronnych oraz zakrycia ust i nosa.
  8. Osoby przebywające na terenie szkoły zobowiązane są do zachowanie dystansu wobec pozostałych w miejscach wspólnych oraz niegromadzenia się na terenie szkoły.
  9. Uczniowie mają obowiązek korzystania ze środka do dezynfekcji rąk umieszczonego przy wejściu do szatni.
  10. Zajęcia lekcyjne w miarę możliwości organizowane są w jednej sali dla każdej grupy uczniów. W razie konieczności przejścia grupy do innej sali blaty stolików są dezynfekowane przez pracowników obsługi przed wejściem uczniów.
  11. Sprzęt sportowy oraz podłoga (w przypadku sali gimnastycznej) są regularnie myte i dezynfekowane - Załącznik nr 4.
  12. Podczas zajęć wychowania fizycznego i zajęć sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  13. Podczas przerw, w sprzyjających warunkach pogodowych, uczniowie mogą spędzać czas na zewnątrz, na terenie boiska i dziedzińca szkolnego. W tym celu otwarte zostaną oba wyjścia od strony dziedzińca oraz wyjście przez szatnię. Nauczyciel po skończonej lekcji wskazuje uczniom najbliższe i najmniej uczęszczane wyjście ze szkoły.
  14. Podczas przerw, jeśli nauczyciel jest obecny w sali, uczniowie mogą spożywać drugie śniadanie w sali. Na korytarzu szkolnym zaleca się zasłanianie nosa i ust.
  15. Sale oraz części wspólne – korytarze – należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie przerw, a w razie potrzeby także w czasie zajęć, pamiętając o zachowaniu szczególnej ostrożności i zadbaniu o bezpieczeństwo uczniów.
  16. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zobowiązani są do stosowania się do instrukcji mycia rąk umieszczonych w toaletach. Załącznik nr 2.
  17. Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej i personel kuchenny powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
  18. W kontaktach z interesantami, rodzicami uczniów, pracowników szkoły obowiązuje bezwzględny nakaz stosowania osłony ust oraz nosa.
  19. Osoba podejrzana o zakażenie koronawirusem przebywa w gabinecie pielęgniarki wyposażonym w środki ochrony indywidualnej (przyłbica, maseczka jednorazowa, rękawiczki ochronne, kombinezon) oraz płyny do dezynfekcji.
  20. Pomieszczenia, w których przebywają pracownicy oraz dzieci podlegają codziennej dezynfekcji – zgodnie z rejestrem w Załączniku nr 6. Należy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zaleceń producenta środków dezynfekujących.
  21. Uczniowie mają obowiązek posiadania własnych przyborów szkolnych oraz książek. Uczniowie nie mogą
  22. Uczniowie nie mogę przynosić do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  23. Nauczyciele i pracownicy zobowiązani są do przypominania uczniom o konieczności częstego mycia rąk, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety oraz po powrocie z zewnątrz.
  24. Środki ochrony osobistej należy po ich użyciu wyrzucać do zamykanego kosza wyznaczonego do tego celu.
  25. Pracownikom kuchni i stołówki zapewnia się w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, oraz środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Higiena, mycie i dezynfekcja stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców podlegają monitoringowi Sekretarza Szkoły. Załącznik nr 7.
  26. Wydawanie posiłków uczniom odbywa się na 2 lub 3 przerwach obiadowych oraz lekcjach, w zależności od liczby uczniów. Przy stoliku obiad spożywają maksymalnie 2 osoby jednocześnie. Uczniowie spożywają posiłki w stałych grupach Obiady wydawane są wyłącznie przez pracowników kuchni. Blaty stolików i krzesła po każdej grupie podlegają dezynfekcji.
  27. Naczynia i sztućce myte są wyparzane w temperaturze 90 stopni.
  28. Sekretarz Szkoły zobowiązany jest do codziennego monitorowania prac porządkowych – Załącznik nr 5.
  29. Przy wejściu do szkoły wywieszone są numery telefonów do: organu prowadzącego placówkę, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych – Załącznik nr 3.

 

Ad 2. Procedura zapobiegawcza – podejrzenie wystąpienia zakażenia u pracownika.

 

  1. Do pracy mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  2. Pracownicy, którzy zaobserwowali u siebie niepokojące objawy nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  3. Pomieszczenia i ciągi komunikacyjne, którymi poruszał się pracownik z infekcją dróg oddechowych, należy poddać gruntowej dezynfekcji oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  4. W przypadku potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

 

Postępowanie w przypadku, gdy do pracy przyjdzie pracownik z objawami zakażenia lub objawy wystąpią w trakcie wykonywania pracy– temperatura ciała powyżej 38 stopni C, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, bóle mięśni.

 

  1. Osobę podejrzaną o zakażenie koronawirusem jak najszybciej odizolować od reszty osób ograniczając kontakt.
  2. Pracownik powinien skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej aby uzyskać teleporadę medyczną.
  3. Poinformować o podejrzeniu Stację Sanitarno – Epidemiologiczną, zostaną otrzymane zalecenia związane z dalszymi krokami i możliwościami organizacji bezpiecznej pracy w placówce.
  4. Poinformować o zagrożeniu pracowników – jest to realne zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika.
  5. Organizacja pracy po stwierdzonym przypadku koronawirusa u pracownika:
  • wstrzymanie prac, do czasu otrzymania zaleceń z Sanepidu;
  • dokonanie dezynfekcji stanowiska pracy chorego pracownika, w tym narzędzi oraz sprzętów, których używał (najlepiej całej placówki);
  • polecenie wykonywania pracy zdalnie – home office – wszystkim pracownikom, którzy mogą pracować w tej formie oraz którzy byli w tym dniu w pracy;
  • uruchomić pracę po uzyskaniu odpowiedniej informacji wydanej przez Sanepid.
  1. Poinformowanie pracowników o działaniach podjętych w związku z zaistniałą sytuacją.
  2. Sanepid może zdecydować o poddaniu osoby zdrowej, która miała styczność z chorym kwarantannie na okres 14 dni. Decyzja o zastosowaniu kwarantanny wskazuje jej okres i miejsce odbywania, ma charakter decyzji administracyjnej. Pracownik ma obowiązek niezwłocznie poinformować pracodawcę o treści decyzji, ponieważ jest ona przyczyną uniemożliwiającą obecność w pracy.
  3. Umieszczenie w widocznym miejscu potrzebnych numerów telefonów – Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, służby medyczne.

 

Ad 3. Procedura zapobiegawcza – podejrzenie wystąpienia zakażenia u osoby pozostającej pod opieką placówki oświatowej.

 

Postępowanie w przypadku, gdy u osoby pozostającej pod opieką placówki wystąpią objawy zakażenia koronawirusem– temperatura ciała powyżej 38 stopni C, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zmiany skórne, zmiany w okolicach oczy, problemy trawienne

  1. Dziecko podejrzane o zakażenie koronawirusem należy jak najszybciej odizolować od reszty osób pozostających pod opieką placówki.
  2. Należy niezwłocznie poinformować telefonicznie rodziców bądź opiekunów prawnych dziecka.
  3. Należy poinformować o podejrzeniu Stację Sanitarno–Epidemiologiczną, która wyda zalecenia związane z dalszymi krokami i możliwościami organizacji bezpiecznego funkcjonowania placówki oświatowej.
  4. Zawiadomienie Wydziału Edukacji oraz Kuratorium Oświaty.
  5. Poinformowanie pozostałych rodziców o podejrzeniu zakażeniem koronawirusem.

 

Uczeń ma zapewnioną opiekę do czasu przyjazdu rodziców bądź opiekunów prawnych. Przyjazd opiekuna powinien nastąpić w możliwie krótkim czasie (do godziny od momentu zawiadomienia).

 

Szczegółową procedurę postępowania z dzieckiem, który ma dolegliwości zdrowotne podczas pobytu w placówce oświatowej w trakcie epidemii COVID-19 stanowi Załącznik nr 1.

 

 


Załącznik nr 1

                                                                                    

PROCEDURA POSTĘPOWANIA Z DZIECKIEM, KTÓRE MA DOLEGLIWOŚCI ZDROWOTNE PODCZAS POBYTU W PLACÓWCE OŚWIATOWEJ W TRAKCIE EPIDEMII COVID-19

W przypadku stwierdzenia, że uczeń źle się czuje, podejmuje się następujące działania:

Pielęgniarka szkolna lub nauczyciel:

1. sprawdza objawy złego samopoczucia, mierzy uczniowi temperaturę termometrem bezdotykowym (w przypadku korzystania z termometru innego niż bezdotykowego, należy pamiętać o konieczności dezynfekcji po każdym użyciu);
2. zasięga opinii dyrektora, który kontaktuje się z rodzicami i ustala z nimi dalsze postępowanie w sprawie ucznia;
3. zapewnia opiekę choremu uczniowi do momentu przybycia rodzica bądź opiekuna prawnego oraz odseparowuje go od innych uczniów;

Dyrektor, po otrzymaniu od rodziców ucznia informacji o stwierdzeniu zakażenia koronawirusem:

  1. informuje o podejrzeniu Stację Sanitarno–Epidemiologiczną, która wyda zalecenia związane z dalszymi krokami i możliwościami organizacji bezpiecznego funkcjonowania placówki oświatowej;
  2. zawiadamia Wydział Edukacji oraz Kuratorium Oświaty.

W przypadku odmowy odebrania dziecka z placówki przez rodzica bądź opiekuna prawnego, gdy objawy się nasilą dyrektor niezwłocznie zawiadamia pogotowie ratunkowe.

Za objawy zaobserwowane u dziecka, upoważniające do zmierzenia temperatury uważa się:

  1. skóra: jeżeli na skórze pojawia się wysypka i temperatura ciała dziecka jest podwyższona lub jeśli wysypce towarzyszą zmiany w zachowaniu dziecka (swędzące, pęcherzykowate wypryski na skórze);
  2. oczy: ropne zapalenie spojówek (białko oka jest zaróżowione lub zaczerwienione, a w oku zbiera się substancja ropna, która wycieka lub zasycha w oku);
  3. zachowanie: dziecko wykazuje symptomy zmęczenia lub jest poirytowane, płacze częściej niż zwykle;
  4. system oddechowy: dziecko ma katar, problemy z oddychaniem,
  5. system trawienia: dziecko ma biegunkę, w ciągu ostatnich 2 godzin zwracało przynajmniej dwa razy (chyba że istnieje pewność, że wymioty nie są skutkiem choroby);
  6. jama ustna: w jamie ustnej pojawiły się krostki lub owrzodzenie i ślina wycieka dziecku z ust.

 

 


Załącznik nr 2

 

 

 


 

Załącznik nr 3

 

NUMERY TELEFONÓW

 

WYDZIAŁ EDUKACJI 

32 296 06 42

Naczelnik WED – mgr Katarzyna Wanic - 32 296 06 43

 

STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA

500 060 599

 

KURATORIUM OŚWIATY

32 265 51 30

 

POGOTOWIE RATUNKOWE

999 LUB 112

 


Załącznik nr 4

 

 

INSTRUKCJA MYCIA I DEZYNFEKCJI SPRZĘTU SPORTOWEGO

 

  1. Instrukcja dotyczy mycia i dezynfekcji sprzętu sportowego: piłek, materacy, ławeczek i drabinek sportowych, obręczy, pachołków, bramek piłkarskich itp.
  2. Ustala się częstotliwość mycia i dezynfekcji sprzętu sportowego po każdej grupie, która korzystała ze sprzętu sportowego.
  3. Przebieg czynności myjących i dezynfekcyjnych wpisuje się według załącznika nr 1
    do niniejszej instrukcji.
  4. Osoby wykonujące czynności mycia i dezynfekcji sprzętu sportowego - pracownicy obsługi.
  5. Nadzór nad czynnościami wymienionymi w instrukcji sprawuje dyrektor.

 

Załącznik nr 1 do instrukcji czyszczenia i dezynfekcji sprzętu sportowego.

 

Czyszczenie i dezynfekcja sprzętu sportowego

 

Data przeprowadzonej dezynfekcji

Rodzaj dezynfekowanego sprzętu

Nazwa stosowanego preparatu

Imię i nazwisko oraz podpis osoby wykonującej czynność czyszczenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Załącznik nr 5

 

Monitorowanie prac porządkowych - mycie i dezynfekcja

 

Data i godzina przeprowadzonej dezynfekcji

Rodzaj dezynfekowanego pomieszczenia zgodnie z rejestrem w zał. 7

Nazwa stosowanego preparatu

Imię i nazwisko oraz podpis osoby wykonującej czynność czyszczenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Załącznik nr 6

 

Rejestr mycia i  dezynfekowania pomieszczeń.
Ustala się, że dokonywanie czynności mycia i dezynfekcji będzie przebiegało wg następującego harmonogramu:

 

l.p.

Rodzaj powierzchni, sprzętu

Sposób mycia dezynfekcji

Częstotliwość

Osoby odpowiedzialne

1

Ciągi komunikacyjne, podłoga

Płyn dezynfekujący

na bieżąco

prac. obsługi

prac. kuchni

2

Klamki, kontakty, poręcze

Płyn dezynfekujący

na bieżąco

prac. obsługi

prac. kuchni

3

Blaty,

oparcia krzeseł

Płyn dezynfekujący

na bieżąco

prac. obsługi

 

4

Zastawa stołowa, sztućce

Detergent i wyparzanie w 600C

 

Po każdym posiłku

prac. kuchni

5

Sanitariaty

Środki myjące

Płyn dezynfekujący

 

na bieżąco

prac. obsługi

prac. kuchni

6

Zabawki, sprzęt gimnastyczny

Płyn dezynfekujący

 

Po każdorazowym skorzystaniu przez dziecko

prac. obsługi

 

 

7

Sprzęt sportowy

Płyn dezynfekujący

Po każdorazowym skorzystaniu przez grupę dzieci

prac. obsługi

 

8

Kuchnia: blaty robocze, noże, deski do krojenia, zastawa stołowa, sztućce, chochle, garnki, artykuły żywnościowe w opakowaniach

Środki bakteriobójcze i detergenty

Płyn dezynfekujący

 

Po każdorazowym skorzystaniu

prac. kuchni

 

 

 


Załącznik nr 7

 

Wdrożenie zaleceń WHO, tj.: 5 kroków bezpieczeństwa żywności:

Krok I

higiena osobista i otoczenia

 

Myj ręce:

  • przed kontaktem z żywnością
  • po wyjściu z toalety
  • po kasłaniu, kichaniu, dmuchaniu nosa
  • po obróbce lub kontakcie z żywnością surową i nieprzetworzoną
  • po zajmowaniu się odpadami i śmieciami
  • po jedzeniu, piciu, lub paleniu
  • po kontakcie z pieniędzmi.

Zachowaj higienę:

narzędzi, desek, blatów roboczych. Dezynfekcja

Krok II

Separowanie żywności

Właściwa separacja żywności przetworzonej i surowej zapobiegnie przeniesieniu drobnoustrojów na inną żywność.:

  • oddzielaj produkty surowe i produkty już przygotowanych do spożycia
  • oddzielaj surowe mięso, drób od innej żywności
  • do przygotowywania surowej żywności używaj oddzielnego sprzętu i przedmiotów, np. noży i desek do krojenia
  • magazynuj żywność w oddzielnych pojemnikach.

 

Krok III

Poddawanie żywności obróbce cieplnej

Właściwa obróbka termiczna żywności ( min 70°C ) prowadzi do zabicia prawie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów.

  • gotuj dokładnie, przede wszystkim mięso, drób, jaja
  • żywność taką jak np. zupy doprowadzaj do wrzenia tak, aby zyskać pewność, że osiągnęła ona temperaturę 70°C
  • co do mięsa i drobiu, musisz mieć pewność, że soki z wnętrza tych produktów są czyste – nie różowe
  • żywność przed spożyciem również odgrzej do temperatury powyżej 70° C.

Ugotowanej żywności nie należy przechowywać w temperaturze pokojowej dłużej niż
2 godziny
. Wskazane jest jej umieszczenie w lodówce zapewniając temperaturę poniżej 5 stopni Celsjusza. Przed podaniem powinno się podgrzać potrawy do temperatury 60 stopni Celsjusza. Zamrożonej żywności nie rozmrażać w temperaturze pokojowej, zaleca się zanurzenie produktu w ciepłej wodzie.

Koronawirus może przeżyć do około dwóch lat w temperaturze -20 stopni Celsjusza, a przy 4 stopniach Celsjusza do 72 godzin. Wyłącznie zachowanie higieny przygotowywania żywności oraz sposoby jej przygotowania w wysokich temperaturach mogą skutecznie zapobiec przenoszeniu SARS – CoV – 2.

 

Krok IV

Utrzymywanie żywności we właściwej temperaturze.

  • Podczas  przechowywania  żywności w temperaturze poniżej  5°C lub  powyżej 60°C, wzrost  mikroorganizmów jest wolniejszy lub nawet powstrzymany.     
  • nie pozostawiaj ugotowanej żywności w temperaturze pokojowej przez okres dłuższy niż 2 godziny      
  • wszystkie gotowane i łatwo psujące się produkty  przechowuj w lodówce (najlepiej w temperaturze poniżej 5°C)    
  • nie przechowuj żywności zbyt długo, nawet jeśli przechowujesz ją w lodówce       
  • nie rozmrażaj zamrożonej żywności w temperaturze pokojowej (zanurz produkt w ciepłej wodzie lub użyj urządzeń grzejnych).

Krok V

Używanie bezpiecznej wody i żywności

Surowe produkty, w tym woda i lód mogą być zanieczyszczone niebezpiecznymi mikroorganizmami  i substancjami chemicznymi. Toksyczne substancje mogą powstawać w uszkodzonej lub spleśniałej   żywności. Uważnie wybieraj surowe  produkty i stosuj proste metody (tj. mycie i obieranie),  które  mogą  obniżyć ryzyko zakażenia i zachorowania.      

  • używaj bezpiecznej wody lub poddaj ją takim działaniom, aby stała się ona bezpieczna do spożycia     
  • wybieraj tylko świeżą i zdrową żywność       
  • wybieraj żywność, która została przygotowana tak, aby była bezpieczna, np. żywność w szczelnie zamkniętym opakowaniu, czy pasteryzowana     
  • myj owoce i warzywa, szczególnie jeśli jesz je na surowo      
  • nie jedz żywności, która utraciła już datę przydatności do spożycia- sprawdzaj na opakowaniu.