→→→

ul Zagłębiowska 25,
41-208 Sosnowiec

Klasa 3a na zajęciach czytelniczych w Filii nr 7 Biblioteki Miejskiej w Sosnowcu

5 października 2018 roku, klasa 3 a wzięła udział w zajęciach czytelniczych w Filii nr 7 Biblioteki Miejskiej w Sosnowcu. Zajęcia te były częścią Ogólnopolskiej akcji czytelniczej pod hasłem „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”, która organizowana jest w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości.
Inspiracją do stworzenia tej ogólnopolskiej akcji stała się niezwykła książka „Mirabelka” autorstwa Cezarego Harasimowicza. 

Zajęcia rozpoczęła Pani Ewa Tkacz – kierownik Filii nr 7 i opowiadając dzieciom o losach pewnego drzewka- Mirabelki. Dzieci dowiedziały się, że prawdziwa bohaterka opowieści rosła naprawdę, poznały jej losy i co się z nią stało. Czytając wybrane fragmenty książki dzieci przeniosły się na warszawskie przedwojenne podwórko, przy którym rosła owa Mirabelka. Dzięki opowieściom tego drzewka, które czuło, widziało i posiadało zdolność rozmawiania z dzieci poznały historie wielu mieszkańców warszawskich Nalewek: Dorki, braci Alfusów, Noamka. Oczami Mirabelki śledziły zmiany jakie zachodziły w Warszawie i w Polsce na przestrzeni dziesiątków lat, rozmawiały o tak trudnych tematach jak wojna i getto warszawskie.

Zajęcia zakończyły się wspólną twórczą pracą plastyczną. Dzieci wspólnie z wychowawczynią, wykonały własne mirabelkowe drzewko.

p. Ewa Węgrzyńska