ul Zagłębiowska 25,
41-208 Sosnowiec

Klasy 2 i 3 na wycieczce w Zakopanem

W dniach 5-7 czerwca 2019 roku uczniowie klas 2a, 2b i 3a przebywali na swojej pierwszej, trzydniowej wycieczce w Zakopanem.

5 czerwca przed naszą szkołą odbyła się zbiórka 45 uczestników wycieczki. Po załadowaniu bagaży do autobusu oraz pożegnaniu z rodzicami, wyruszyliśmy w trasę.

 Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Izbie Regionalnej „U Gąsienicy” w Murzasichle. Wysłuchaliśmy prelekcji prowadzonej przez Adama Gąsienicę, która odbyła się w tradycyjnej góralskiej chałupie, której wystrój stanowiły autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej. Opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich, muzyce i stroju przeplatane były prezentacją instrumentów oraz humorem góralskim. Zakres tematyki oraz dowcip dostosowany był do wieku słuchaczy. Ilustrację do opowieści stanowiły bogate zbiory rzemiosła artystycznego, pasterskich sprzętów użytkowych, strojów oraz instrumentów regionalnych. Dopełnieniem opowieści była prezentacja multimedialna, której pierwsza część zawierała stare fotografie, przedstawiające historię Zakopanego i okolic oraz postaci związane z regionem. Druga z kolei prezentowała panoramy tatrzańskie i jest jakby krótką wycieczką po górach z zaznaczeniem ciekawych szlaków oraz fauny i flory Tatr.

Po prelekcji udaliśmy się do miejsca naszego zakwaterowania – Domu Wczasowego „Jędrol”. Wieczorem, jeszcze dzieci miały dużo sił, aby wspaniale bawić się na wspólnej dyskotece.

Drugiego dnia, po zjedzeniu śniadania oraz posprzątaniu pokoi, o godzinie 9:00 wyruszyliśmy na wycieczkę z Przewodnikiem Tatrzańskim do Tatrzańskiego Parku Narodowego – do Doliny Kościelskiej. Pogoda była super, ale byliśmy przygotowani również na zmianę warunków pogodowych, co w górach jest zjawiskiem normalnym. Podczas naszej wspaniałej wędrówki mogliśmy odpoczywać, a odpoczynki były urozmaicane ciekawymi opowieściami wspaniałego pana przewodnika. Wszyscy byliśmy bardzo dumni, gdy dotarliśmy do Schroniska Górskiego na Hali Ornak. Po wielkim wysiłku wróciliśmy do naszego miejsca zakwaterowania, gdzie czekała już na nas pyszna obiadokolacja. A wieczorem, jeszcze jedną atrakcją tego dnia było wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu.

       Podczas trzeciego, a zarazem ostatniego dnia pobytu w Zakopanem, po śniadaniu i po spakowaniu bagaży, udaliśmy się na wycieczkę na Gubałówkę. Wjechaliśmy koleją linowo-terenową. Gubałówka jest to jedno z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Chyba nie ma turysty, który nie byłby na jej szczycie. Mieliśmy okazję by podziwiać przepiękną panoramę Tatr. Po zjechaniu kolejką pod Gubałówkę, nie mogło się obyć bez zakupów pierwszych pamiątek i bez degustacji oscypków. I jak zawsze w takich chwilach, wybór był niezwykle trudny. Następnie udaliśmy się na Krupówki.  

Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy i po obiedzie nadszedł czas powrotu do domu.

p. Ewa Węgrzyńska