Ostatnia aktualizacja 8 października 2017 r.

Władysław Broniewski - patron szkoły
(poeta i żołnierz)

Władysław Broniewski urodził się 17 grudnia 1897 roku w Płocku, zmarł 10 lutego 1962 roku w Warszawie.

Dzieciństwo i młodość poeta spędził w rodzinnym mieście – Płocku. Tam też uczęszczał do Gimnazjum Polskiego. W tym czasie był redaktorem czasopisma „Młodzi idą,” do którego sam pisał teksty oraz zamieszczał własne wiersze.

W 1915 roku mając lat 17 walczył jako żołnierz w Legionach Piłsudskiego. Natomiast 1918 roku zaciągnął się do armii i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

W 1939 roku po wybuchu II wojny światowej, Władysław Broniewski zgłosił się do wojska.

Za swoje zasługi został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Życie osobiste i twórczość poety łączą się z sytuacją narodową w kraju. Władysław Broniewski napisał wiele wierszy o tematyce wojennej, a najpopularniejszym utworem tego czasu jest „Bagnet na broń”.

Wraz z narodzinami ukochanej wnuczki Ewy, powstało wiele utworów dla dzieci. Poeta ukazał w nich tajemniczy i baśniowy świat, w którym wszystko jest możliwe. Najpopularniejsze wiersze Władysława Broniewskiego dla dzieci to:

• Wakacje
  • Słowik
  • Gramy w zielone
  • Jesienny wiatr
  • Zegary
  • Jarzębina
  • W ogródku Zosi
  • Teczka Zosi
  • Literki
  • Wiewiórka
  • Pierwiosnek

Najbardziej lubianym przez każdego ucznia z pewnością jest wiersz „Wakacje”, dlatego też prezentujemy go na naszej stronie internetowej.

W naszej szkole co roku w lutym, bardzo uroczyście jest obchodzony DZIEŃ PATRONA.