Ostatnia aktualizacja 5 lutego 2019 r.

Realizacja zadań projektu Erasmus+

Od września do grudnia uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły włączyli się w realizację zadań wynikających z projektu Erasmus + „Let’s become Mathematicians, shall we?”

Poniżej przedstawiamy niektóre z nich

Film instruktażowy „Jak ułożyć Kostkę Rubika?”

Uczeń klasy VIII a – Patryk Banasik oraz uczeń klasy VIII b – Sebastian Chudyka przygotowali instruktaż dotyczący układania Kostki Rubika. W tym celu nagrane zostały dwa filmy – w języku polskim i w języku angielskim, w których uczniowie krok po kroku zdradzają tajniki tej jak się okazuje niełatwej (dla nas) sztuki. Filmy zostały zaprezentowane szkołom partnerskim podczas pobytu w szkole w Norwegii. Teraz uczniowie naszej szkoły będą uczyli się jak ułożyć Kostkę Rubika. W marcu, podczas wizyty uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich w naszej szkole, odbędzie się turniej układania Kostki Rubika nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli.

Film w języku polskim

Film w języku angielskim

Wykorzystanie pomocy dydaktycznych przygotowanych

przez szkoły uczestniczące w projekcie

Każda szkoła uczestnicząca w projekcie, przygotowuje różnorodne gry, zabawy matematyczne oraz pomoce dydaktyczne, które przekazywane są pozostałym szkołom w ramach dzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz prezentacji sprawdzonych praktyk w nauczaniu matematyki. Pomoce te wykorzystywane są na zajęciach z uczniami. Uczniowie pracują na stacjach zadaniowych specjalnie przygotowanych dla klas 1-3 i 4-8. Było: sudoku, lego, zabawy matematyczne (także on-line), memory game, domina i układanki magnetyczne,  tangramy 3D i wiele innych.

Warsztaty matematyczne z Kartami Grabowskiego dla nauczycieli

Podczas warsztatów, które odbyły się w naszej szkole 24 października, nauczyciele poznali Karty Grabowskiego i dowiedzieli się, jak wykorzystać je na lekcjach, zajęciach dodatkowych oraz w świetlicy. Podczas praktycznych warsztatów zaprezentowano zarówno ogólną metodykę pracy z Kartami w szkole, jak i sprawdzone gry o różnym stopniu trudności. Dzięki aktywnemu udziałowi we wszystkich prezentowanych grach i możliwości wcielenia się w role uczniów, już od następnego dnia po warsztatach nauczyciele mogli na swoich lekcjach stosować dowolny z produktów należących do serii Kart Grabowskiego: Tabliczka MnożeniaDodawanie i Odejmowanie czy Gry Logiczne.

Na przełomie stycznia i lutego odbędą się warsztatowe zajęcia dla rodziców. Ponadto pomoce te będą cyklicznie wykorzystywane na zajęciach matematyki z uczniami.

W marcu w zajęciach z wykorzystaniem kart udział wezmą uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich, którzy będą gościli w naszej szkole.

Kartki świąteczne dla szkół partnerskich

Uczniowie klas 1-3 na zajęciach w świetlicy szkolnej oraz na zajęciach komputerowych wykonali kartki świąteczne, które zostały wysłane do szkół partnerskich we Włoszech, w Norwegii i w Portugalii, na Węgrzech i na Litwie. My już też otrzymaliśmy pierwsze z kartek.

Kartki i ozdoby świąteczne z matematycznym akcentem

W grudniu uczniowie klas 1-3 wykonywali na zajęciach kartki i ozdoby świąteczne, które zawierały matematyczne motywy.

Mikołajkowo - Świąteczny Konkurs Matematyczny dla klas 2-3

17 grudnia odbył się Mikołajkowy Konkurs Matematyczny klas 2-3. Uczniowie, którzy zgłosili  się do konkursu indywidualnie zmagali się z zadaniami konkursowymi. Uczniowie klas 2 walczyli o tytuł „Mistrza rachunków”, natomiast uczniowie klasy 3 o tytuł „Mistrza tabliczki mnożenia”. Najlepszych matematyków poznaliśmy 21 grudnia. ”Mistrzami rachunków” zostali Jakub Bochenek z klasy 2 a i Jakub Sotoń  z klasy 2 b, natomiast „Mistrzynią tabliczki mnożenia” została Weronika Bereszko z klasy 3 a.

„Starsi uczniowie uczą swoich młodszych kolegów”

"Starsi uczniowie uczą swoich młodszych kolegów" to kontynuacja rozpoczętego w ubiegłym roku cyklu zajęć z edukacji matematycznej , które z uczniami klas 1 a i 1 b poprowadziły uczennice klasy 6 b – Kinga Fidura i Paulina Sawecka. Uczyły one jak układać chińską ludową łamigłówkę jaką jest Tangram matematyczny. Nie były to jednorazowe zajęcia prowadzone przez starsze koleżanki, bowiem zaplanowane są już kolejne.

Nauka gry w szachy

W ubiegłym roku szkolnym niezwykle emocjonujące zajęcia z uczniami klas 1-3 poprowadził Pan Kacper Tomaszewski - polski szachista z licznymi osiągnięciami w tej dziedzinie, jednocześnie jeden z najlepszych trenerów gry w szachy na Śląsku, który ma najwięcej finalistów mistrzostw Polski. Zajęcia te odbyły się w ramach realizowanego przez szkołę projektu Erasmus+.

Po tych zajęciach postanowiliśmy zakupić zestawy szachów do szkoły i rozpocząć naukę gry wśród uczniów. Zadania tego podjął się uczeń klasy 3 a Sergiusz Gromanowski. Poprowadził już zajęcia z uczniami swojej klasy 3 a oraz z młodszymi kolegami z klasy 1 a (w tych zajęciach pomagała mu Milena Jastrzębska, również z klasy 3 a). Sergiusz zdradza również tajniki gry w szachy podczas zajęć świetlicowych. Ponieważ uczniom bardzo te zajęcia się podobają, będą one kontynuowane i prowadzone w kolejnych klasach.

Uczniowie grają w szachy online

Na zajęciach komputerowych uczniowie klasy 3 a próbowali swoich sił w grze w "Szachy online". Ich wirtualnymi przeciwnikami były roboty.

Zajęcia z programowania i kodowania

Uczniowie klas 1-8 systematycznie biorą udział w zajęciach z programowania i kodowania, które dają im dużo radości. Sami wymyślają  trasy robotów lub wykorzystują gotowe, które wymagają użycia specjalnie dobranych kodów. Dzieci uwielbiają również zajęcia z matami i kolorowymi kubeczkami, które są dla nich bardzo atrakcyjne. Dzięki tym zajęciom dzieci uczą się krytycznego i logicznego myślenia oraz kombinowania (w pozytywnym znaczeniu). Od tego roku szkolnego na zajęciach wykorzystywana jest również mata do kodowania online.