Ostatnia aktualizacja 3 czerwca 2019 r.

WYCIECZKA DO OGRODU DOŚWIADCZEŃ

IM. STANISŁAWA LEMA W KRAKOWIE

Dnia 18 maja 2019 roku uczniowie klas 4-8 pojechali na wycieczkę do Krakowa, która zorganizowana była w ramach projektu Erasmus +. Dla większości jej uczestników, wyjazd ten był nagrodą za szczególne zaangażowanie w organizację międzynarodowej wymiany uczniów w naszej szkole.

Miasto przywitało nas piękną pogodą. Pierwszym punktem  naszego planu wycieczkowego była wizyta u Smoka Wawelskiego. Następnie przeszliśmy Wzgórzem Wawelskim na Rynek Starego Miasta do Sukiennic. Mieliśmy okazję usłyszeć hejnał z wieży Kościoła Mariackiego.

Kolejnym, a zarazem głównym  etapem wycieczki była "żywa" lekcja fizyki w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Uczestniczy wycieczki, pod kierunkiem przewodników  samodzielnie przeprowadzili kilkadziesiąt doświadczeń z różnych działów fizyki. Najwięcej emocji dostarczyła zabawa na ruchomej platformie pokazująca działanie siły bezwładności oraz trampolina na której uczniowie testowali zachowanie w stanie nieważkości. Uczniowie mogli samodzielnie rozszczepiać promienie słoneczne w pryzmacie, poczuć, jak drży powietrze w pobliżu gongu, nadać i odebrać wiadomość  z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu i wykonać wiele innych eksperymentów, a przede wszystkim poprzez osobiste doświadczanie i przeżywanie zjawisk fizycznych, z udziałem własnych zmysłów, próbować rozumieć świat otaczających nas zjawisk. Zwiedzając zakątek optyki poznali zasadę latającego złudzenia, kalejdoskopu, spirali, ukrytych kolorów, krzywego zwierciadła, dwóch luster. Kolejnym punktem zwiedzania była hydraulika z której dowiedzieli się jak powstaje wir wodny, na czym polega zasada nurka Kartezjusza i mogli zważyć się na wadze hydraulicznej. Następnie zwiedzili zakątek akustyki, tam mogli zagrać na kamiennych cymbałach, organach rurowych, ksylofonie, trójkątach i gongach. Później zapoznali się z elementami mechaniki, gdzie zobaczyli dużą platformę równowagową, wózki na szynach, Kołyskę Newtona i kwaczki równoważne.

Uczniowie byli wyjątkowo zadowoleni z tak ciekawej lekcji.