Ostatnia aktualizacja 11 lutego 2019 r.     

Szkoła Podstawowa nr 29

im. Władysława Broniewskiego w Sosnowcu

Klasy VIII poznają swoje miasto

5 i 6 lutego 2019 r. uczniowie klas ósmych w ramach Edukacji Regionalnej uczestniczyli w wycieczkach do Urzędu Miasta oraz szlakiem ciekawych i historycznych miejsc Sosnowca.

Jesteśmy wdzięczni pracownikom Wydziału Kultury i Promocji Miasta za umożliwienie poznania funkcjonowania Urzędu, a przede wszystkim za zorganizowanie spotkania uczniów z Panem Prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim. Prezydent przyjął uczniów ciepło, chętnie odpowiadał na pytania dotyczące swojej pracy i pozował z uczniami do pamiątkowych zdjęć.

Uczniowie zwiedzili główne ulice Sosnowca, poznając m.in. zabytkowe kamienice, budynki Banku Polskiego i Handlowego na ul. Małachowskiego (dawna Fabryczna) z początku XX wieku.

Uczniowie zapoznali się z sylwetkami dwóch słynnych artystów: Władysława  Szpilmana, bohatera filmu Romana Polańskiego pt. „Pianista”, stojąc pod jego kamienicą na ul. Targowej, gdzie w oknach widnieją sylwetki samego artysty i jego matki oraz Jana Kiepury, pod jego pomnikiem w centrum Sosnowca.

Ważnym punktem na trasie wycieczki było odwiedzenie Bazyliki Katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Uczniowie zobaczyli przepiękne polichromie autorstwa Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziębło oraz złocony ołtarz, ambonę i witraże.

Budynek dworca kolejowego Sosnowiec Główny, który powstał w 1859 r. stał się okazją do dyskusji o jego roli w założeniu miasta Sosnowca i walkach powstańczych z 6 na 7 lutego 1863 r.

Uczniowie zwiedzili również Cerkiew pod wezwaniem Świętych Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii, powstałą na przełomie XIX i XX wieku z inicjatywy przemysłowców sosnowieckich i łódzkich.

Duże wrażenie zrobiły na uczniach piękne eklektyczne wnętrza i historia XIX wiecznego Pałacu Dietla, który jest jednym z najbardziej okazałych obiektów Sosnowca i Zagłębia. Uczniowie dowiedzieli się o niewątpliwych zasługach Dietlów – niemieckich przemysłowców zaproszonych do Sosnowca przez cara w rozwoju miasta. Zobaczyli Kościół Ewangelicki, pozostałości przędzalni czesankowej i dawny budynek LO im. St. Staszica, który został ufundowany przez Heinriecha Dietla jako siedziba Sosnowieckiej Szkoły Realnej, pierwszej szkoły średniej w Zagłębiu Dąbrowskim.

Zwiedzanie Sosnowca okiem turysty okazało się być ciekawym, pouczającym i zaskakującym doświadczeniem dla uczniów.

Wycieczki przygotowała nauczycielka realizująca Edukację Regionalną w naszej szkole wraz z wychowawczyniami klas 8a i 8b.

p. Izabela Skowrońska - Kaczmarek


******************


******************

Szkoła Podstawowa
nr 29
w Sosnowcu
ul. Zagłębiowska 25
41-208 Sosnowiec
tel/fax: 032 2992163
sp29@sosnowiec.edu.pl

******************

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły 29

******************

Szkoła Promująca Zdrowie

******************

Spółdzielnia Uczniowska "Łakomczuch"

******************


******************


******************