Ostatnia aktualizacja 11 grudnia 2018 r.

100-lecie Odzyskania Niepodległości

W piątek 9 listopada 2018 w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Przygotowały go wspólnie klasy Va i VIIIb pod opieką pani Elżbiety Kalembki i pani Mirosławy Nowak.

W tym roku przypadło nam świętować setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Włączając się w międzyszkolną akcję, punktualnie o 11:11 odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”.

Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.

Uczniowie klasy V i VIII recytowali przygotowane  wiersze, śpiewali pieśni żołnierskie i patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu zatrzymujemy się na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.

Występ był bardzo udany, ponieważ został nagrodzony gromkimi brawami. Każdy z uczniów i nauczycieli pięknie prezentował się z kotylionem przypiętym na piersi.

Akademia pokazała uczniom, że wolna Polska to kraj, który należy kochać i szanować. Dzień ten był lekcją patriotyzmu i historii.