Ostatnia aktualizacja 31 sierpnia 2018 r.     

Szkoła Podstawowa nr 29

im. Władysława Broniewskiego w Sosnowcu

Święto Matematyki w naszej szkole

15 marca 2018 roku uczniowie klas 1-7 bardzo aktywnie wzięli udział w tegorocznym „Święcie Matematyki”. Tegoroczne hasło święta brzmiało „Matematyka jest wszędzie” i było związane z realizacją międzynarodowego projektu Erasmus + „Let’s become Mathematicians, shall we?” Święto to obchodzone było niemal w tym samym czasie we wszystkich szkołach realizujących projekt.

Dzień rozpoczął się od Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”, w którym udział wzięli uczniowie klas 3-7, a którego szkolnym opiekunem jest nauczyciel matematyki Pani Agnieszka Kokot. W tym roku wzięło w nim udział 63 uczniów.
Po nim przystąpiono do wspólnej matematycznej zabawy w klasach 1-3 i w klasach 4-7.

Gościem naszego święta był Radny Pan Jan Bosak, który przez cały czas jego trwania obserwował zajęcia oraz sam w nich uczestniczył.

ZADANIA DLA KLAS 1-3

„Matematyczne kodowanie na dywanie” to zajęcia, które dla uczniów klas 1-2 poprowadziła Pani Sylwia Nowakowska. Dzieci uwielbiają zajęcia z matami i kolorowymi kubeczkami, które są dla nich bardzo atrakcyjne. Dzięki tym zajęciom dzieci uczą się krytycznego i logicznego myślenia oraz kombinowania (w pozytywnym znaczeniu).

Uczniowie klas 1-2 zmagali się z programowaniem i „Matematycznymi wędrówkami ozobotów”, a zajęcia poprowadziły Pani Teresa Bernat i Pani Anna Bierzyńska. Uczniowie klasy 2 sami wymyślali trasy ozobotów wplatając w nie działania matematyczne natomiast uczniowie klas 1 utrwalali sobie między innymi kolejność dni tygodnia programując trasę jaką ma pokonać robot.

Uczniowie klas 3 wzięli udział w widowiskowym Turnieju „Matematyczni Milionerzy klas 3”, przygotowanym przez Panią Ewę Węgrzyńską. Dwuosobowe drużyny musiały odpowiedzieć na 20 pytań. Bardzo wyrównany poziom i zacięta rywalizacja sprawiły, że dwa I miejsca przyznano klasom 3 a i 3 b, natomiast II miejsce przypadło klasie 3 c.Po raz pierwszy w Święcie Matematyki udział wzięli również rodzice oraz uczniowie. Pani Ewa Węgrzyńska poprowadziła dla tej grupy zajęcia z Tangramami i Origami. Jak się okazało układanie Tangramów (popularnej w Chinach układanki), nie było takie proste jak mogłoby się wydawać.Wszyscy uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie plastyczno – matematycznym „Świat figur geometrycznych”, który poprowadziły Pani Urszula Dziopa i Pani Beata Nowak–Dziudzi.

Święto Matematyki” – było też okazją do ogłoszenia wyników dwuetapowego konkursu matematycznego „Mistrz Tabliczki Mnożenia klasy 2 i klas 3” – przygotowanego przez Panią Ewę Węgrzyńską i Panią Annę Bierzyńską. Mistrzami Tabliczki Mnożenia w naszej szkole w klasach 2-3 zostali Weronika Bereszko (2a), Zuzanna Jochymek (3c), Patrycja Matuszczak (3b) i Wiktor Ziarko 3(b). Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody.
ZADANIA DLA KLAS 4-7

Uczniowie klas 4-7 wzięli udział w Grze Matematycznej „Poszukiwanie skarbu”, którą przygotowała Pani Barbara Dec. Uczniowie musieli wykazać się sprawnością rachunkową, aby pokonać skomplikowany labirynt i dotrzeć do ukrytego skarbu, dobrze się przy tym bawiąc.
„Matematyka w życiu codziennym” to zajęcia dla klas 4-7 przygotowane przez Panią Barbarę Dec oraz Panią Beatę Lubieniecką.

KLASY IV – uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące obliczeń pieniężnych, korzystali z oferty sklepu sportowego;

KLASY V – uczniowie „bawili” się w sklep, ważyli, zamieniali jednostki, obliczali koszt zakupów;

KLASY VI – uczniowie planowali podróż i korzystali z rozkładów jazdy PKP;

KLASY VII – uczniowie obliczali rzeczywistą odległość przejazdu z danego miejsca do celu, obliczali koszt paliwa.W czasie gdy uczniowie w salach rozwiązywali przygotowane zadania, na korytarzu szkolnym, grupa uczniów klas V-VII, pod opieką Pani Barbary Dec, przygotowywała dwie makiety osiedla, które można teraz podziwiać na dolnym korytarzu szkolnym. Uczniowie wykazali się w tym zadaniu niezwykłą pomysłowością.Jak się okazało, matematyką tak ważną w życiu codziennym, można się świetnie bawić, a nawet można ją polubić.

Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie się w to święto.

pani Barbara Dec
pani Ewa Węgrzyńska
pani Beata Lubieniecka******************

Szkoła Podstawowa
nr 29
w Sosnowcu
ul. Zagłębiowska 25
41-208 Sosnowiec
tel/fax: 032 2992163
sp29@sosnowiec.edu.pl

******************

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły 29

******************

Szkoła Promująca Zdrowie

******************

Spółdzielnia Uczniowska "Łakomczuch"

******************