Ostatnia aktualizacja 31 sierpnia 2018 r.

Wycieczka klas piątych do Kolejkowa i Palmiarni w Gliwicach

05 grudnia klasy piąte były na wycieczce w Gliwicach aby zobaczyć największą w Polsce makietę Kolejkowa oraz zwiedzić Palmiarnię.

Kolejkowo to miejsce, które przeniosło nas do niesamowitego świata, pomniejszonego 25 razy! Przy budowie dołożono wszelkich starań, aby jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość i przedstawić codzienność mieszkańców Kolejkowa.

W miniaturowym świecie można zobaczyć życie na wsi, towarzyszyć turystom podczas górskich wypraw, wcielić się w leśniczego, kupca, pracownika budowlanego, mechanika, cyrkowca czy plażowicza. Po Kolejkowie poruszają się pociągi oraz samochody. To także jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek. W naszym świecie zmianie ulegają pory dnia. Dzień w Kolejkowie trwa 9 minut, po których następuje noc; zapalają się uliczne latarnie oraz światła w budynkach.

Na makiecie zobaczyliśmy miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. gliwickiego dworca kolejowego wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic. Powstało miasteczko westernowe „Dzikie Gliwice” z saloonem, szeryfem, Indianami oraz miniaturę statku „Western River”, pływającego po Missisipi. Byli szabrownicy od węgla, policjanci i żołnierze. Było pięknie!

Pobyt w Palmiarni  umożliwił  zdobycie wiedzy w sposób znacznie ciekawszy niż z podręcznika. Dowiedzieliśmy się iż w tym miejscu rośnie ponad 5600 roślin, które są umieszczone w czterech pawilonach. Wysłuchaliśmy nie tylko ciekawych opowieści, ale zobaczyliśmy a czasem i dotknęliśmy jakąś roślinkę. Podziwialiśmy palmy daktylowe, akwaria z żółwiami, gady w terrarium, egzotyczne papugi i kanarki. Na wyciągnięcie ręki mieliśmy mandarynki, cytryny a troszkę wyżej kilkumetrowe bananowce.

Wycieczka ta była wspaniałą lekcją.

Uczniowie klas piątych z wychowawczyniami
p. Barbarą Dec i p. Ewą Konieczną