Ostatnia aktualizacja 08 grudnia 2017 r.

Gość z Biblioteki Amerykańskiej w klasie 6a

15 listopada w klasie 6a gościła Pani Agnieszka Asenkowicz z Biblioteki Amerykańskiej American Corner, która przybliżyła nam historię i znaczenie Święta Dziękczynienia obchodzonego w USA. Thanksgiving, czyli Święto Dziękczynienia obchodzone jest w każdy czwarty czwartek listopada, czyli w tym roku przydające na 24 dzień tego miesiąca, jest dla Amerykanów jedną z najważniejszych dat roku. Oficjalnie przyjmuje się, że po raz pierwszy Święto Dziękczynienia obchodzone było w kolonii Plymouth w 1621 roku. Pielgrzymi na statku Mayflower przypłynęli jesienią 1620 roku do wybrzeży Cape Cod i założyli tam kolonię. Po przetrwaniu ostrej zimy, która zabiła ponad połowę z nich, wspólnie z Indianami obchodzili rodzaj dożynek, dziękując Bogu za przeżycie i pierwsze obfite zbiory. Zorganizowali ucztę, w czasie której spożywali ptactwo (kaczki, gęsi, indyki), dziczyznę, kukurydzę i gotowaną dynię. Zwyczaj uroczystej kolacji przetrwał do dziś, tyle że z delikatnymi modyfikacjami w menu, ale cel pozostał ten sam: dziękowanie Bogu za udany rok. Dzień Dziękczynienia to najbardziej jednoczące z obchodzonych w Stanach Zjednoczonych świąt. W porównaniu z Bożym Narodzeniem, „Thanksgiving Day" łączy wszystkich, niezależnie od wyznania. Tego dnia odbywają się parady, msze i mecze, a rodziny zasiadają do uroczystej kolacji, której obowiązkowym składnikiem jest pieczony indyk.

p. Agnieszka Strózik