Ostatnia aktualizacja 31 sierpnia 2018 r.

SZACHY W NASZEJ SZKOLE? WSZYSTKO MOŻLIWE

21 listopada 2017 roku, niezwykle emocjonujące zajęcia z uczniami klas 1-3 poprowadził Pan Kacper Tomaszewski - polski szachista z licznymi osiągnięciami w tej dziedzinie, jednocześnie jeden z najlepszych trenerów gry w szachy na Śląsku, który ma najwięcej finalistów mistrzostw Polski.
Zajęcia te odbyły się w ramach realizowanego prze szkołę projektu Erasmus+ „Let’s become Mathematicians, shall we?”.
Najmłodsi uczniowie poznali historię szachów oraz podstawowe zasady gry w szachy. Mogli też przekonać się sami czy warto grać i stoczyli pomiędzy sobą pierwszy mini pojedynek szachowy. Było wiele emocji, ale opartych na zasadzie „fair-play”.
Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka - kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności.
Szachy wbrew pozorom i obiegowym opiniom zawierają wiele elementów wychowawczych. Uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje. Młody adept „królewskiej gry" staje się bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą. Szachy uczą go pokory gdyż wie, że nie wszystkie jego decyzje są słuszne (w myśl powiedzenia, że nie ma na świecie szachisty który wygrałby wszystkie swoje partie). Dzięki temu obiektywizmowi wzrasta szacunek do przeciwnika i samego siebie a sam potrafi stosować w życiu zasadę „fair play". Wykształcone w ten sposób cechy umysłu
i charakteru objawiają się nie tylko przy szachownicy. Efekty widać już we wczesnej edukacji dziecka. Objawia się to umiejętnością koncentracji nad zagadnieniem, łatwością zapamiętania szczegółów czy szybkością w dotarciu do prawidłowego rozwiązania problemu.
Czego szachy uczą, co kształtują i rozwijają: krytyczne myślenie, logiczne myślenie, umiejętności zasadnego działania, komunikację, umiejętność podejmowania decyzji, umiejętność rozwiązywania problemów, intelekt, zmysł obserwacji, umiejętności poznawcze, pamięć, uczą szacunku do siebie, dają pewność siebie, uczą odpowiedzialności, rozwijają wyobraźnię, rozwijają umiejętność analizy napotkanych problemów, kreatywność, koncentrację, uczą dyscypliny, uczą determinacji, uczą pilności, uczą cierpliwości, uczą zaangażowania, dodają odwagi, uczą planowania, uczą prawidłowego oceniania sytuacji, uczą uczciwego współzawodnictwa, wyrabiają umiejętność osiągania wyznaczonych celów, rozwijają umiejętność nauki na własnych błędach, uczą strategicznego myślenia, uczą radzić sobie z niepowodzeniami, rozwijają zdolności matematyczne i umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Uczniowie otrzymali informację o możliwości zorganizowania zajęć w naszej szkole - wystarczy minimum 6 osób.