Ostatnia aktualizacja 26 października 2017 r.

Wycieczka uczniów i rodziców do Kopalni Soli w Bochni

28 listopada 2017 roku, grupa 48 osób (29 uczniów i 19 rodziców) udała się na wycieczkę do najstarszej kopalni w Polsce – Kopalni Soli w Bochni.

Zwiedzanie kopalni rozpoczęło się od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Sutoris. Gdy cała grupa była już na dole, podzielona została na dwie mniejsze, które wraz z przewodnikami rozpoczęły wędrówkę kopalnianymi korytarzami.

Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie. Dzięki multimedialnej trasie w opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikom pomogli między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa–mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Dodatkowo słuchowiska przestrzenne, animacje oraz interaktywne prezentacje ukazujące rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków sprawiły, że przedstawione w ten sposób informacje utrwaliły się na dłużej i są wyjątkowym uzupełnieniem wiedzy zdobytej w szkolnej ławie. Wszyscy mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich.

Na chwilę odpoczynku był czas w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sien-kiewicz” 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło na szybkie zrelaksowanie się, zakup pamią-tek i posiłek. W komorze tej znajduje się podziemne boisko sportowe o powierzchni niemal 300 m2, 140 metrowa zjeżdżalnia i mini plac zabaw. Niektórzy zdążyli skorzystać ze zjeżdżalni, zamontowanej wzdłuż pochylni prowadzącej do Komory Ważyn i w szybki i przyjemny sposób pokonali różnicę poziomów wynoszącą 33 m-długość zjeżdżalni wynosi aż 140 m.

Kolejnym etapem wycieczki, była podziemna przeprawa łodzią. Jest to jedna z największych atrakcji bocheńskiej kopalni-jedyna na skalę światową. W towarzystwie flisaków, barwnie opowiadających o tajemniczych zakamarkach bocheńskiej kopalni, pokonano odległość 120 m w zalanej solanką komorze. Przeprawa odbyła się 12 osobowymi łodziami. Podczas „rejsu” podziwiano piękno i surowość solnej komory.

Ostatnim etapem wycieczki była podziemna jazda kolejką „Kubuś”. Kolejka nazywa się tak, od imienia ostatniego konika, który pracował wcześniej w tym miejscu. Kolejka, przemie-rzyła kilometrową trasę pomiędzy Kaplicą Świętej Kingi i Campi, czyli do szybu, którym pełni niezapomnianych wrażeń uczestnicy wycieczki wyjechali już na powierzchnię.

Wzorem lat ubiegłych wycieczką do Kopalni Soli w Bochni zainaugurowano sobotnie, rodzinne wyjazdy w nowym roku szkolnym.
Na kolejną wycieczkę zapraszamy już wkrótce.

p. Barbara Dec
p. Mirosława Nowak