Ostatnia aktualizacja 12 listopada 2017 r.

Wycieczka klas trzecich do Sztolni Królowa Luiza

Dnia 27 października odbyła się wycieczka klas trzecich do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Uczniowie zeszli do XIX wiecznych wyrobisk kopalni, gdzie zapoznali się z maszynami górniczymi używanymi dawniej, mieli okazję zobaczyć jak pracują maszyny górnicze. Oczywiście droga nie była łatwa, bo miejscami było nisko i uczniowie szli mocno pochyleni. Po drodze spotkali Skarbnika, który opowiedział im o sobie oraz zapoznał z legendą o ciężkiej pracy górniczej.. Na koniec za pomocą czarów zamienił worek węgla w cukierki, którymi obdarował dzieci. Uczniowie poznali śląskie piosenki i gwarę oraz tradycyjne śląskie stroje. Nauka przebiegała w nowoczesnej formie, z użyciem infokiosków z grami multimedialnymi, znajdującymi się w podziemiach. Zwiedzanie sztolni zakończyła przejażdżka kolejką spągową „Karlik”.
Na powierzchni czekał na nas Park 12C, czyli plenerowa wystawa, która nawiązuje do zagadnień związanych z czterema żywiołami i energią alternatywną. Park stanowi przestrzeń, w której dzieci i młodzież mogą w atrakcyjny sposób poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie. Głównym zamysłem parku jest interakcja, aktywna nauka i zabawa. To następne wspaniałe miejsce, niestety nie było słońca, a więc nie wszystko udało się zobaczyć. Jednak uczniowie byli zachwyceni. Oto niektóre atrakcje Parku 12 C:
Bajtel Gruba- zabawkowa kopalnia, pełna ruchomych urządzeń, Słoneczna fontanna, Źródła i wodospady, Słoneczna zapalniczka, Śruba Archimedesa, Stara pompa ręczna, Labirynt, stacja meteorologiczna, Alfabet Morsa. No i na koniec …oczywiście zakup pamiątek. Dzieci były tak zadowolone, że nie chciały wracać do domu.

Beata Nowak - Dziudzi
Mirosława Abramek