Ostatnia aktualizacja 31 sierpnia 2018 r.     

Szkoła Podstawowa nr 29

im. Władysława Broniewskiego w Sosnowcu

"Tęczowa Kraina" w Osikowej Dolinie

26 września 2017 roku, grupa 20 wychowanków świetlicy środowiskowej „Tęczowa kraina”, dzięki funduszom otrzymanym z Wydziału Zdrowia, uczestniczyła w warsztatach w Osikowej Dolinie. Technika tworzenia z osikowego łyka, to polska tradycja, która powstała na początku XIX w na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Całkowicie naturalny, delikatny surowiec z drewna osikowego początkowo wykorzystywano do wyplatania kapeluszy, koszyków, mat czy dywanów. Z każdym następnym dziesięcioleciem powstawały nowe formy, które pozwoliły na stworzenie ogromnej kolekcji wzorów.

Pan przewodnik wytłumaczył z czego powstają kolorowe wiórki (osikowe łyko), z których można robić różne, twórcze rzeczy. Następnie zapoznał nas z historią powstania Jury Krakowsko - Częstochowskiej.

Wychowankowie mieli okazję poznać historię powstania Osikowej Doliny oraz mogli stworzyć swoją własną pracę z osikowego łyka. Była to ciężka praca, ale po kilku próbach wszyscy nabrali wprawy i później praca szła jak po maśle. Dzieci własnoręcznie wykonały jeżyki i kolorowe papużki. Dodatkową atrakcją dla dzieci był poczęstunek - gorące kiełbaski z ogniska.

Osikowe warsztaty są niebanalną formą edukacji, rozwoju kreatywności i zdolności manualnych poprzez zabawę skierowaną do dzieci. Oprócz wykonanych własnoręcznie wspaniałych dekoracji uczestnicy zabierają ze sobą niezapomniane wrażenia i pozytywną energię jaką daje czas spędzony w świecie kolorowych osikowych płatków.

Na zakończenie udaliśmy się do sklepiku, w którym można było kupić sobie osikowe maślane ciasteczka oraz wiele ciekawych wyrobów wykonanych oczywiście z tego drewna.

Po tym przyjemnie spędzonym dniu wróciliśmy do szkoły bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.

p. Mirosława Nowak


******************

Szkoła Podstawowa
nr 29
w Sosnowcu
ul. Zagłębiowska 25
41-208 Sosnowiec
tel/fax: 032 2992163
sp29@sosnowiec.edu.pl

******************

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły 29

******************

Szkoła Promująca Zdrowie

******************

Spółdzielnia Uczniowska "Łakomczuch"

******************