Ostatnia aktualizacja 8 października 2017 r.

"Tęczowa Kraina" w Osikowej Dolinie

26 września 2017 roku, grupa 20 wychowanków świetlicy środowiskowej „Tęczowa kraina”, dzięki funduszom otrzymanym z Wydziału Zdrowia, uczestniczyła w warsztatach w Osikowej Dolinie. Technika tworzenia z osikowego łyka, to polska tradycja, która powstała na początku XIX w na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Całkowicie naturalny, delikatny surowiec z drewna osikowego początkowo wykorzystywano do wyplatania kapeluszy, koszyków, mat czy dywanów. Z każdym następnym dziesięcioleciem powstawały nowe formy, które pozwoliły na stworzenie ogromnej kolekcji wzorów.

Pan przewodnik wytłumaczył z czego powstają kolorowe wiórki (osikowe łyko), z których można robić różne, twórcze rzeczy. Następnie zapoznał nas z historią powstania Jury Krakowsko - Częstochowskiej.

Wychowankowie mieli okazję poznać historię powstania Osikowej Doliny oraz mogli stworzyć swoją własną pracę z osikowego łyka. Była to ciężka praca, ale po kilku próbach wszyscy nabrali wprawy i później praca szła jak po maśle. Dzieci własnoręcznie wykonały jeżyki i kolorowe papużki. Dodatkową atrakcją dla dzieci był poczęstunek - gorące kiełbaski z ogniska.

Osikowe warsztaty są niebanalną formą edukacji, rozwoju kreatywności i zdolności manualnych poprzez zabawę skierowaną do dzieci. Oprócz wykonanych własnoręcznie wspaniałych dekoracji uczestnicy zabierają ze sobą niezapomniane wrażenia i pozytywną energię jaką daje czas spędzony w świecie kolorowych osikowych płatków.

Po tym przyjemnie spędzonym dniu wróciliśmy do szkoły bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.

p. Mirosława Nowak